WordPress.com - en to ja translation catalogue (61 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: お探しのページが見つかりません。

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
ja: ここには何も見つかりませんでした。以下のリンクまたは検索をお試しください。

en: Most Used Categories
ja: よく使われているカテゴリー

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ja: 月別アーカイブを見てみてください。%1$s

en: Author: %s
ja: 作成者: %s

en: Day: %s
ja: 日: %s

en: Month: %s
ja: 月: %s

en: Year: %s
ja: 年: %s

en: Asides
ja: アサイド

en: Images
ja: 画像

en: Videos
ja: 動画

en: Quotes
ja: 引用

en: Links
ja: リンク

en: Archives
ja: アーカイブ

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 古いコメント

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: Pages:
ja: ページ:

en: Edit
ja: 編集

en: This entry was tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: タグ: %2$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s タグ: %2$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Posted in %1$s
ja: カテゴリー: %1$s

en: Tagged %1$s
ja: タグ:  %1$s

en: Leave a comment
ja: コメントをどうぞ

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: A Semantic Personal Publishing Platform
ja: セマンティックな個人パブリッシングプラットフォーム

en: Theme: %1$s by %2$s.
ja: テーマ: %1$s by %2$s

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Bottom Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Published <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
ja: 投稿日: <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> @ <a href="%3$s" title="フルサイズ画像へのリンク">%4$s &times; %5$s</a> | <a href="%6$s" title="%7$s へ戻る" rel="gallery">%8$s</a>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 前へ

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 次へ <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
ja: <a class="comment-link" href="#respond" title="コメントを投稿">コメントを投稿</a>するか、トラックバックを送信できます: <a class="trackback-link" href="%s" title="この投稿のトラックバック URL" rel="trackback">トラックバック URL</a>

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
ja: 現在コメントは受け付けていませんが、トラックバックを送信できます: <a class="trackback-link" href="%s" title="あなたの投稿用のトラックバック URL" rel="trackback">トラックバック URL</a>

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
ja: 現在トラックバックは受け付けていませんが、<a class="comment-link" href="#respond" title="コメントを投稿">コメントを投稿</a>できます。

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
ja: 現在コメントとトラックバックは受け付けていません。

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 古い投稿

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pingback:
ja: ピンバック:

en: %s <span class="says">says:</span>
ja: %s <span class="says">より:</span>

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
ja: <span class="posted-on">投稿日: %1$s</span> <span class="byline">投稿者: %2$s</span>

en: View all posts by %s
ja: %s の投稿をすべて表示

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: 検索キーワードに一致するコンテンツが見つかりませんでした。他のキーワードをお試しください。

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

[ctx: label]
en: Search for:
ja: 検索:

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ja: 検索 &hellip;

[ctx: submit button]
en: Search
ja: 検索

en: Meta
ja: メタ情報
